Protez Diş Hekimliği Nedir?

Dişlerin en önemli fonksiyonu olan çiğnemenin sürdürülebilmesi için belirli bir bölgede veya dişlerin genelinde yaşanan sorunların tamamının ortadan kaldırılabilmesine yönelik hazırlanan dişlerdir. Protez diş, hastaların ağız yapılarına uygun olarak tasarlandığı gibi bununla birlikte tamamen bireylere özeldir. Diş kayıplarının giderilmesi durumunda fonksiyonel bozuklukların giderilmesini ve çiğnemenin başarılı şekilde tamamlanmasını sağlar. Damaklı diş protezi olarak da bilinen ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir.

Nasıl Uygulanır?

Tam protez dişler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta gibi bir süre yeterli olabilir. Gerekli durumlarda seanslar uzatılabilir.

Sabit Protezler: Meydana gelen kayıpların dişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi veya dişleri gibi kullandığı protez tipleridir. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kron veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır. Kron ve köprü protezini tanımlamak amacıyla kullanılan genel terimdir. Diş eksikliklerinde fonksiyon olarak en fazla tercih edilen protez tipidir.

Kron: Tek bir diş üzerine yapılan sabit protez tipidir. Doğal diş küçültülür, üzerine yapılan kron (kaplama) özel bir yapıştırıcıyla yapıştırılır ve hasta tarafından çıkartılamaz.

Köprü: Diş eksikliği olan bir bölgenin her iki tarafındaki doğal dişler destek alınarak eksik diş veya dişlerin tamamlanması için yapılan sabit protez tipidir.

Hareketli Protezler: Hareketli protezler, eksik dişlerin tamamlanmasında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemidir. Eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanır. Protezin çene üzerindeki bazı dişleri eksik olması halinde tamamlaması için parsiyel protez; çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise, total protez diye adlandırılır. Günümüz teknolojisinde protezlerle doğal görüntüyü ve hastanın estetik beklentilerini sağlamak oldukça kolaylaşmıştır. Tam protezler akrilikten başarılı olarak yapılırlar. Parsiyel protezlerde ise iskelet kısım metal alaşımdan oluşurken dişlerin bulunduğu kısım akrilikten yapılarak estetik bir görüntü sağlanır.

İmplant Üstü Protezler: İmplantlar eksik dişlerin tamamlanmasında uygulanan bir yöntemdir. İmplantın bir parçası cerrahi işlemle kemik içine yerleştirildiği için, hastalar implantları gerçek dişler gibi hisseder ve kullanırlar.

Protez Diş Hekimliğinin Avantajları

Protez Diş Hekimliğinin Avantajları

Diş protezi tedavi uygulamalarının gerçekleştirilmesinin ardından hem sabit hem de hareketli protezlerin dikkatli şekilde kullanılmaları büyük öneme sahiptir. Her zaman doktor tavsiyelerine uyulmasının yanı sıra, bakımlarını aksatmama, hijyenini sağlama gibi temel işlevlerin gerçekleştirilmesiyle kullanımında kusursuz sonuçlar alınır. Protez çeşitlerine göre doktor tarafından tedavinin hemen ardından belirli ekstra uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekebilir. Özellikle hassasiyet oluşumuna karşı koruyucu önlemlerin alınması sayesinde maksimum seviyede başarılı sonuçların elde edilebilme olasılığı yükselir. Sabit ve hareketli protez tedavilerinin tamamlanmasının ardından ilk 1 hafta sıvı beslenme gerekliliği doğabilir. 1-2 haftalık sürenin ardından beslenme püre ve sonrasında katı yiyecekler olarak ayarlanır.

Protez Dişlerin Temizliği

Tam diş protezlerin temizliği su, sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanılmaz. Tam protezler için temizleyici özel fırçalar olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da temizliği yapılabilir. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur, bir su bardağına atılan tablet içerisinde protez bekletilerek temizliği sağlanabilir.