Masseter Botoxu Nedir?

Masseter botoksu, masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürüdür.
Massetter botoksu, yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavisi hedef alınır. Yüzde erkeksi ve sert bir görünüme neden olan kare yüz şekli küçültülerek daha orantılı bir yüz şekli elde edilir. Masseter kasının fazla büyük olması sadece estetik açıdan değil, fiziksel olarak da kişiye rahatsızlık verebilir. Bu nedenle bu prosedür bazı durumlarda hem şekil hem de işlevsel olarak tedavi sunmak amacıyla da uygulanır.

Nasıl Uygulanır?

Masseter botoksu işlemi, toksinin küçük bir enjektör yardımıyla masseter kası içine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Yüz şeklinde ortaya çıkan incelme 7 gün sonra başlar ve 3 hafta içinde etkisi maksimuma çıkar. Ortaya çıkan V-shape etkisi yani inceltici etki 4 ay kadar devam eder.

Kimlere Masseter Botox Yapılır?

Çenesinin şeklinden memnun olmayan, genel sağlık durumu yerinde olan bütün yetişkinler bu operasyondan faydalanabilir. Çenedeki genişlik kemik nedeni ile değil de kas kütlesi nedeni ile geniş durmalıdır. Çenenin geniş ve kalın olması özellik ile kadınlarda erkeksi ve kilolu bir görünüme neden olur. Sadece birkaç botoks enjeksiyonu ile yüz şekilleri tamamen orantılı ve estetik bir hale gelebilir. Hamile ya da emziren anneler ve genel sağlık durumu yerinde olmayan kişiler için tavsiye edilmez.

Masseter Botoxun Avantajları

Masseter botoksu ile çene küçültme, herhangi bir kesinti veya potansiyel komplikasyon olmadan bölgede doğal, ince bir gelişme sağlayabilir. Botoks ile tedavi edilen hastalarda enjeksiyondan sonra ağrı olmaz.

Masseter Botoks Hangi Sıklıkta Tekrarlanır?

Hastalara ilk tedavi uygulandıktan sonra çoğu hasta botoksla ilave tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha fazla kontur isteyen hastaların, tipik olarak her 6 ayda bir tekrar enjeksiyon için gelmesi tavsiye edilir. Botoks kanın fiziksel kütlesini değiştirecek ve daha az belirgin hale gelecektir. Aktif diş ve deri enfeksiyonu olan hastalar masseter alanında da botokstan kaçınmalıdırlar. Alanında uzman bir hekimin botoksu doğru şekilde enjekte etmesi çok önemlidir. Operasyonun kişiye özel olarak planlanması gerekir.